Zalany laptop nie zawsze oznacza jego koniec. W takim wypadku konieczne jest podjęcie właściwych kroków

Po pierwsze, zachowaj spokój. Nie cofniesz czasu, ale możesz walczyć z konsekwencjami wypadku. Skoro mowa o czasie, im szybciej wykonasz kolejne kroki, tym większa szansa na zmniejszenie obrażeń wewnętrznych. Wszystko zależy od kilku czynników.

Woda, cola, piwo – jaka jest różnica?

Ogromna. Jako czystsza substancja woda jest łatwiejsza do usunięcia i powoduje znacznie mniej szkód niż napoje gazowane, kwaśne, słodzone czy alkoholowe. Te składniki mogą wnikać głęboko w różne elementy laptopa. Skład tych substancji jest również bardziej złożony chemicznie, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych i niebezpiecznych reakcji  w podzespołach, którym zagraża głównie korozja niektórych elementów.

Gdy zalany sprzęt podłączony jest do źródła zasilania lub nie będzie zasilany przez dłuższy czas, nastąpi korozja elektryczna. Jest to związane z wpływem płynu przewodzącego na części metalowe. Wyższa przewodność oznacza szybszą korozję i zwarcia, które są szkodliwe dla laptopów.

Co robić ?

Odłącz zasilanie

Biorąc pod uwagę ryzyko korozji elektrycznej lub zwarcia, jak najszybciej odetnij całe zasilanie. Odłącz zasilanie, jeśli urządzenie nadal działa, naciśnij i przytrzymaj przycisk „Zasilanie”, aby ręcznie je wyłączyć. Pamiętaj również o wyjęciu baterii. Jeśli Twój model ma zintegrowaną baterię, użyj przycisku resetowania, aby ją wyłączyć. Podobnie jak w routerze jest schowany w środku i można go docisnąć cienkim narzędziem (szpilka, igła, wykałaczka, spinacz do papieru lub kolczyk).

Teoretycznie baterię CMOS można również wyjąć z płyty głównej. Używany do pracy w BIOS-ie.

Zminimalizuj szkody

Nawet jeśli płyn dostanie się do laptopa, nie koniecznie trafił do ważnych części. Dlatego ważne jest, aby usunąć go, zanim dotrze. Ekran jest szczególnie podatny na uszkodzenia. Dlatego podczas wyjmowania baterii należy uważać, aby nie dopuścić do przedostania się do niej płynu. Odegnij  jak najszerzej, odwróć całe urządzenie do góry nogami i połóż płasko na twardej powierzchni. Należy wcześniej podłożyć pod niego ręcznik lub dużo ręczników papierowych. Możesz także postawić laptopa na małej podstawce, aby płyn szybciej spłynął. Jeśli konstrukcja sprzętu nie pozwala na całkowite odchylenie matrycy, zwykle zaleca się ustawienie jej na podobieństwo trójkątnego pryzmatu połączonego z podłożem. Istnieje jednak ryzyko, że płyn rozleje się bardziej po podzespołach. Dlatego najlepiej postawić laptopa tak aby, klawiatura była na powierzchni, a ekran zwisał w dół.

Wszystko zależy od stopnia zalania oraz rodzaju wprowadzonej cieczy. 
Możesz przyspieszyć proces, umieszczając w miejscu zalania worek z materiału pochłaniającego wilgoć : żwirek dla kota wykonany z silikonu lub żelu krzemionkowego, np. 
w pudełkach do butów. 

Jeśli laptop został zalany wodą i nie był włączony, istnieje duża szansa, że ​​nie koroduje i substancja częściowo wycieka i paruje. Nawet w tym przypadku sugerujemy dokładniejsze przyjrzenie się stanowi podzespołów i wyczyszczenie ich w celu wysuszenia osobno. 
Oczywiście inaczej jest z napojami z dodatkiem cukru lub innych substancji. 
Wtedy, nawet przy odparowaniu, pozostałości pozostaną, powodując niepożądane reakcje. 
Dlatego czas schnięcia powinien tutaj wynosić około 20 minut, a zabrudzone elementy należy bezwzględnie czyścić osobno. 

Przed demontażem laptopa użyj ręcznika papierowego, wody destylowanej i bawełnianego wacika, aby usunąć wodę, aby zapobiec uszkodzeniu elementów zewnętrznych. Następnie wyjmij klawiaturę i wyjmij poszczególne komponenty do weryfikacji. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie zanieczyścić odsłoniętej elektroniki. Wodę i pozostałości można usunąć zwykłym wilgotnym ręcznikiem lub ściereczką, a wilgotne miejsca wyczyścić wodą destylowaną. Jednak żrące zanieczyszczenia usuwaj szmatką nasączoną izopropanolem. Można go również rozcieńczyć w stosunku 50:50 wodą destylowaną, aby usunąć nadmiar roztworu czyszczącego. Użyj pędzla lub sztyftu w przypadku trudno dostępnych plam lub trudno dostępnych miejsc.Dokładnie i bardzo dokładnie wyczyść elementy. Ma to na celu uniknięcie nadmiernej ingerencji w elementy, które zostały już uszkodzone podczas kolizji. Delikatnie przedmuchaj części suszarką lub sprężonym powietrzem o niskiej temperaturze, aby wyschły. Ten ostatni pomaga również w czyszczeniu płyty głównej i innych komponentów, które wyciekły przed powodzią. Wymienione powyżej składniki (ryż lub żel krzemionkowy) pomagają wysuszyć. Gdy wszystkie elementy wyschną, złóż laptopa. Ten przewodnik pomoże ci dostosowaćelementy. Możesz również zrobić zdjęcieprzed kolejną procedurą demontażu i zasugerować się podczas montażu. Po zakończeniu montażu podłącz źródło zasilania i uruchom urządzenie. Jeśli wszystko działa dobrze, operacja się powiodła. Ale jeśli to oszustwo, to odwiedza stronę internetową. Poniżejwyszczególniono wykonane operacje i użyte materiały.

Czego nie robić?

Niepokój i niecierpliwość są tak samo złe, jak zajmowanie się nie potwierdzonymi informacjami. Poniższe błędy podczas zapisywania zalanego laptopa jest przede wszystkim związany z użyciem powyższych narzędzi i metod, w niepoprawny sposób . Czego należy unikać, aby zapobiec niepowodzeniem akcji ratowniczych? 

Bardzo gorące użycie 

Chociaż dopuszczalne jest suszenie poszczególnych elementów w niskich temperaturach, nie zaleca się atakowania całego laptopa gorącym powietrzem. Jeśli taka operacja topi się lub zniekształca bez uszkodzenia matrycy lub klucza, materiałniepotrzebnie rozleje się w najgłębszeszczeliny. Próba suszenia urządzenia w piekarniku, grzejniku, równolegle lub opalarce jest niebezpieczna dla urządzenia i użytkownika. 

Czyste sprężone powietrze bez demontażu laptopa

 Ten sam błąd co suszenie laptopa suszarką do włosów to próba wyczyszczenia laptopa sprężonympowietrzem bez demontażu maszyny. Zamiast usuwać w ten sposób płyn, może również pomóc w dotarciu do większejliczby składników.  

Odkurzanie płynu z laptopa 

Problem polega na tym, że istnieje ryzyko, że ciecz (jak w powyższym procesie) dostanie się do wcześniej suchego obszaru urządzenia. Dodatkowo przyssawka może zassać klawisze zamiastbyć zbyt luźna, aby dosięgnąć klawiatury lub ledwo uszkadzać ustawienie.Wymuszone usuwanie cieczy W żadnym wypadku nie należy potrząsać laptopem, aby usunąć z niego płyn. Jest to kolejny sposób,w jaki wycieki mogą pogorszyć drobnąsytuację związaną z zarządzaniem. Niektóre płyny można odpychać, ale jest to tylko czyszczenie, tak jak w niektórych gorących miejscach. Istnieje również ryzyko porażenia prądem w wyniku potrząsania urządzeniem, gdy jest włączone. czyszczenie złym alkoholem.Wspomniany wyżej izopropanol służy do czyszczenia części ze względu na swoją czystość. Jednak alkohol jadalny i alkoholdenaturowany, które pozostawiają osad, sąwykluczone. Jeśli używany jest izopropanol, należy go rozcieńczyć wodą destylowaną i całkowicie usunąć ze składników po umyciu. Unikaj integracji urządzeń peryferyjnych, zwłaszcza dysków twardychi kart pamięci. połóż laptopa na ryżu Ryż może ograniczyć odpływ wody z materiału.Ale nie powinieneś traktować całegolaptopa jako cudownego środka, który może go w magiczny sposób wysuszyć. 

Nie polecam używania niektórych life hacków.

Obejmuje to instalowanie zanurzonych lubnierozpuszczonych urządzeń do gotowania ryżu. Oprócz ilości materiału wymaganegodo tych operacji pojawiają się inne problemy, ponieważ ziarna ryżu po prostu wnikają głęboko w urządzenie. Usuńzanieczyszczenia z kąpieli ultradźwiękowej Myjki ultradźwiękowe lub zbiorniki to zaawansowane technologicznie urządzenia, które usuwają brud bez zbędnego pocierania. Usuwa go wybuch małych kulek pod wpływem fal dźwiękowych przekazywanych do wodywraz z roztworem czyszczącym. Dobrenarzędzie do usuwania plam po kleju, jeśli laptop jest odpowiednio suchy i nieuszkodzony. Jednak z biegiem czasu fale ultradźwiękowe mogą uszkodzićkomponenty, prowadząc do większych uszkodzeń. Włóż laptopa bardzo szybko.Po wyschnięciu urządzenia należy je zasadniczo sprawdzić i zdemontować w celu czyszczenia i naprawy. Zapala się, gdy nieruchome zanieczyszczenia płynne są zasłonięte w każdym zakamarku. Zwarcie i korozja galwaniczna możliwe w najbliższej przyszłości. To, że działa od razu przystarcie, nie oznacza, że ​​nie możesz uniknąć ryzyka. Uszkodzenia, takie jak awarieklucza i płyty głównej, mogą wystąpić w ciągu kilku tygodni od powodzi. W takim przypadku naprawa jest znacznietrudniejsza i często droższa. Sprawdźfunkcjonalność mokrego laptopa pod kątem konserwacji Nawet jeśli zdecydujesz się wysuszyć i naprawić urządzenie w warsztacie, będziesz musiał sam je wysuszyć. Przenoszenie laptopa, gdy płynwysycha, może spowodować uszkodzeniawewnętrzne. Czas pojawienia się można zaoszczędzić tylko wtedy, gdy serwisant szybko i oszczędnie rozwiąże problem. Wyjmij lub wyjmij również baterię, ażurządzenie będzie suche i czyste. Zwracając produkt, należy przechowywaćgo w suchym miejscu.