Zaczynasz pracę. Codziennej krzątaninie w biurze towarzyszą zawsze te same dźwięki. Ekspres wykańcza mlekiem Twoją ulubioną kawę. Ksero ustawione w kącie daje sygnały, że czeka w gotowości. Pośród tych dźwięków brakuje jednego: cichego pomrukiwania laptopa. Komputer nie uruchomił się pomimo licznych prób. Już wiesz, że ten dzień nie będzie najłatwiejszy. Czy zadbałeś o zrobienie kopii zapasowej?

Backup najważniejszych plików

Prawdopodobnie na Twoim komputerze znajdują się pliki poufne. Są owocem zakazanym dla osób niepowołanych, a ich utrata często zaprzepaszcza lata pracy. Właśnie dlatego warto zadbać o backup, czyli kopię zapasową najważniejszych plików.

Istnieje przekonanie, że użytkownicy komputerów dzielą się na dwie kategorie: optymistów i realistów. Pierwsza grupa dopiero zacznie tworzyć kopie zapasowe plików. To osoby, które nigdy nie przekonały się, co znaczy utracić najważniejsze pliki służbowe. Życzymy, by ta chwila trwała jak najdłużej! Realiści znają zagrożenia związane z korzystaniem z komputera. Dlatego już się przed nimi odpowiednio zabezpieczyli. Do której z tych grup należysz?

Poznaj zagrożenia

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale plikom poufnym w dużej mierze zagrażasz Ty sam! To nie prowokacja. Przyjrzyj się miejscu, w którym znajduje się Twój komputer z ważnymi danymi. Czy widzisz szklankę wypełnioną wodą, po którą sięgasz, gdy zaschnie Ci w ustach? Jest zawsze pod ręką. Otóż to! Wystarczy chwila nieuwagi, zbyt ożywiona gestykulacja w czasie rozmowy telefonicznej z klientem i zawartość szklanki wyleje się komputer. To nie czarny scenariusz, a sytuacja, która może się przydarzyć każdemu.

Czas na kolejne zagrożenie. Mobilny sprzęt to wynalazek, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Jest bardzo poręczny, dlatego towarzyszy nam podczas spotkań z klientami i podróży służbowych. Miejmy nadzieję, że zabezpieczyłeś się od upadku sprzętu z wysokości. Przecież to może zdarzyć się każdemu. Tobie również.

Dane na Twoim komputerze mogą stać się zakładnikiem sprytnego hakera. Wystarczy, że korzystasz z połączeń internetowych i serfujesz po sieci. Bez odpowiednich zabezpieczeń, szybko nabawisz się problemów.

Bieg przez zabezpieczenia

O dobre zabezpieczenie plików zadbasz na kilka sposobów. Opcję podstawową oferuje każdy komputer funkcjonujący na systemie operacyjnym Windows. Narzędzie ułatwia tworzenie kopii zapasowych na zewnętrznych nośnikach pamięci (karty SD, dyski zewnętrzne). Wystarczy pozmieniać ustawienia.

Kolejną formą zabezpieczenia jest chmura, np. OneDrive, iCloud, DropBox, Dysk Google. Dzięki temu z plików korzystasz w dowolnym miejscu i czasie. Znajdują się w bezpiecznej przestrzeni wirtualnej. Ta opcja chroni dane przed ich utratą. Warunkiem koniecznym jest dostęp do Internetu.

Do robienia kopii zapasowych służą także dedykowane oprogramowania. Umożliwiają bezpieczne przechowywanie danych na osobnym nośniku fizycznym. Ich największą zaletę poznasz w przypadku uszkodzenia dysku twardego lub zainfekowania wirtualnym wirusem. Programy te umożliwiają przywrócenie systemu operacyjnego.

Jak i kiedy zacząć?

Jeżeli jesteś członkiem pierwszej grupy użytkowników komputerów, która do tej pory nie korzystała z kopii zapasowych, zacznij działać teraz. Bez namysłu wykonaj kopie zapasowe całych systemów lub najważniejszych plików. Wystarczy przy tym skorzystać z możliwości, jakie daje system operacyjny Twojego komputera. Czy to wystarczy? Jak mawiają – lepszy rydz niż nic. Jednak w kwestii bezpieczeństwa nie warto sięgać po półśrodki. Utrata poufnych plików: danych teleadresowych, istotnych umów i tajnych projektów może Cię po prostu zbyt wiele kosztować. Nie chodzi wyłącznie o straty materialne, ale także o czas. Tej ostatniej wartości w żaden sposób nie odrobisz. Dlatego nie ryzykuj i zadbaj o właściwy backup danych na Twoim komputerze. Jeżeli nadal nie wiesz, jak się do tego zabrać, chętnie Ci w tym pomożemy.