Szkolić, a może nie szkolić? To jedno z wielu pytań, które zadają sobie właściciele firm. Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że inwestycja w rozwój pracownika zwróci się z nawiązką. A gdybyśmy Ci powiedzieli, że istnieją narzędzia, dzięki którym rozwój pracowników będzie procesem ciągłym? Zaspokoimy Twoją ciekawość. Daj nam 3 minuty. Właśnie tyle zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.  

Planowanie rozwoju personelu

Rozwój to jedna z kardynalnych wartości, którymi kierują się pracownicy. Obok zadowalających zarobków i dobrej atmosfery, stanowi element motywujący ludzi do pracy. Dowiedli tego naukowcy. Właśnie dlatego planowanie rozwoju personelu to jeden z najistotniejszych aspektów zarządzania. Na przestrzeni lat relacja pracownik-szef przeobraziła się we współpracę. Zmiany objęły także narzędzia wykorzystywane podczas codziennej pracy. Coraz częściej korzysta się z nowoczesnych technologii IT, które wskazują kierunek zarządzania kadrami. Są to jednocześnie narzędzia wspomagające rozwój pracowników. 

Dedykowane narzędzia IT

Dedykowane narzędzia IT to elementy dobierane na podstawie profilu firmy i jej założeń. Ich najważniejszą cechą jest elastyczność. Oznacza to, że dostosują się do nowych wymagań i procesów wewnątrz firmy. Tylko takie podejście sprawia, że ich wdrożenie przyniesie wymierne korzyści. Wykorzystując narzędzia IT, połączysz strategię firmy ze ścieżką kariery zawodowej pracowników. W dodatku zrobisz to w odniesieniu do indywidualnych oczekiwań i umiejętności pracowników. Właściwie wybrane narzędzia IT stanowią wsparcie w zarządzaniu talentami i kompetencjami ludzkimi. Są cennym dodatkiem w pracy każdego menedżera. Dostarczają informacji o pracownikach i ułatwiają dobór odpowiednich zadań. Narzędzie informatyczne to także ogromny krok w stronę sukcesji pracowników. Dzięki nim, z łatwością określisz kompetencje osób poszukiwanych na stanowiskach kluczowych. To znacznie ułatwi dobór odpowiedniego kandydata. 

Prawa ręka menedżera

Osoba zatrudniona na stanowisku menedżera powinna być prawdziwym łowcą talentów. Wśród jego kompetencji z pewnością pojawia się umiejętność przydzielania zadań pracownikom. To klucz do sukcesu każdej firmy. Dlatego warto wyposażyć menedżera w narzędzia IT, które wspomagają rozwój. To także prosty sposób, by ułatwić codzienną pracę. Dzięki narzędziom IT menedżer z łatwością dobierze personel z odpowiednimi kompetencjami. Znajdzie talenty wewnątrz organizacji. Narzędzia informatyczne będą także pomocne w czasie procesów rekrutacyjnych. Skuteczność menedżera wzrośnie, co stanie się zauważalne w wynikach. 

Ale to nie wszystko. Dzięki narzędziom informatycznym z łatwością ocenisz efektywność działań pracowników firmy, w tym menedżera. Taki stały monitoring i konkretne informacje zwrotne ułatwią reagowanie na czas. Menedżer, który otrzyma narzędzia IT w swojej pracy będzie w posiadaniu danych, które wyznaczą kierunek jego działań. A tym samym rozwiną go jako pracownika Twojej firmy. 

To ma sens

Brian Tracy powiedział, że życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym.Jeżeli w tym momencie Twoja firma dobrze radzi sobie z rozwojem pracowników, zadbaj, by był to proces ciągły. Wprowadzenie narzędzi IT jest krokiem naprzód. Czy to konieczność? Nikt Cię do tego nie zmusi. Ale rynek szybko to zweryfikuje. Pamiętaj, że w dużej mierze sukces Twojej firmy zależy od osób, które zatrudniasz. Dlatego zadbaj o to, by zatrzymać najcenniejszych ludzi przy sobie. Postaw na rozwój. Paradoksalnie jest to pewne ryzyko. Pracownik dostaje skrzydeł i ucieka do konkurencji. Ale to tylko pozory. Inwestycja w rozwój pracownika oznacza inwestycję w rozwój Twojej firmy. 

Pozostaje kwestia doboru odpowiednich narzędzi IT. Zapewne zastanawiasz się, w które zainwestować? W grę wchodzą aplikacje, oprogramowania, a także inteligentne sprzęty elektroniczne. Chcąc dobrać takie, które wniosą korzystne zmiany w Twojej firmie, warto zapytać specjalistów w tym zakresie. Tylko dobrze dopasowane narzędzia IT przyniosą oczekiwane efekty.