Kupując komputer mamy nadzieję że będzie on służył nam przez długi czas, najlepiej przez kilka lat. Nieważne do czego komputer nam będzie służył czy do. Pracy, rozrywki lub przeglądanie Internetu i prostych czynności oczekujemy, że sprzęt będzie chodził bez zarzutu. Komputer również się starzeje dlatego po pewnym czasie wszystko zależy od sprzętu i rodzaju jego używalności ale wcześniej czy później zaczyna działać wolniej i mniej stabilnie. Komputer może stać się nie przyjemnym problemem, a chyba każdy woli naprawić niż wydać nie potrzebne pieniądze za kolejny sprzęt. Aby wydajność komputera była większa i usprawnić działanie komputera jest parę kroków, które należy wykonać. Oczywiście jeśli nie jesteśmy w stanie sami tych czynności wykonać, firmy serwisowe chętnie się tym zajmą i na pewno szybko komputer będzie sprawny i gotowy do działania.

  1. Wyczyszczenie 

W sytuacji gdzie komputer spowalnia warto wyczyścić komputera i mowa tu o fizycznym wyczyszczeniu nie usuwaniu plików. Kurz zalegający w wnętrzu komputera skutecznie go spowalnia. Aby wyczyścić przede wszystkim trzeba odłączyć go od prądy i zdjąć obudowę, następnie przy użyciu sprężonego powietrza wydmuchać kurz. Efektem tej czynności powoduje lepszy przepływ powietrza i co za tym idzie niższa temperaturę podzespołów. Jeśli nasza wiedza nie jest wystarczająca najlepiej zwrócić się pomoc do serwisu komputerowego, który wyczyści komputer dokładnie.

  • Odinstalowanie aplikacji 

Często ściągamy aplikacje które czasami są praktycznie nie używane a wręcz o nich zapominamy że zostały w ogóle ściągnięte. Nie używane aplikacje są często przyczyną blokowania i spowalniania komputera, mogą uruchamiać się i przez to wykorzystywać zasoby komputera. Dlatego warto sprawdzić które są nie potrzebne i je odinstalować odciążymy dzięki temu pamięć, procesor oraz dysk komputera.

  • Skanowanie komputer

Ważne jest aby sprawdzić czy komputer nie ma wirusów lub niechcianego oprogramowania, które nie tylko mogą spowolnić komputer, ale również wyrządzić ogromne szkody np. usuwając pliki, mogą tworzyć zamieszanie w programach.

  • Uporządkowanie dysku, po usunięciu nie potrzebnych aplikacji czy programów warto uporządkować „resztki” przez nie pozostawione 
  • Przeniesienie plików na dysk zewnętrzny pliki i programy które potrzebujemy ale rzadko z nich korzystamy możemy przenieść na dysk zewnętrzny z którego w każdej chwili będziemy mogli przenieść na komputer  

Jeśli nie jesteśmy pewni czy sami jesteśmy w stanie uporządkować, wyczyścić na komputer warto zwrócić się z tym do specjalisty, który przeanalizuje stan twojego komputer, laptopa i szybko znajdzie najlepsze rozwiązanie, tak aby Twój sprzęt był bardziej wydajny. Natomiast, jeśli nie jest to kwestia uporządkowania, wyczyszczenia, odinstalowania specjalista znajdzie stosowane programy, aby pomóc Twojemu komputerowi być na najlepszym poziomie użytkowalności. Może zaistnieć możliwość wymiany podzespołów na nowsze to jest na pewno niezawodny sposób, aby przyspieszyć komputer jednak jest to ostateczność, gdy wszystkie punkty powyżej zawiodą i lepiej nie robić tego samemu ponieważ możemy tylko pogorszyć sprawę, a mimo wszystko serwisy komputerowe mają ogromne doświadczenie.