Wydajność komputera to bardzo ważny czynnik, aby było możliwe korzystanie z zaawansowanego oprogramowania profesjonalnego oraz gier, ale czym tak naprawdę jest wydajność? To  moc obliczeniowa inaczej liczba działań arytmetycznych, jakie może wykonać komputer w danym czasie. Od stosunkowo nie dawna jest wiele narzędzi do testu wydajności komputera.

Jeśli chcesz sprawdzić wydajność komputera możesz to zrobić przy użyciu odpowiednich narzędzi, istnieją darmowe programy, które zdiagnozują Twój sprzęt. Dzięki diagnozie dowiesz się w jakim stanie jest komputer oraz pozna się rzeczywiste parametry wszystkich podzespołów oraz test wydajności sprzętu. Kolejne możliwości, które zapewni taki program to sprawdzenie karty graficznej, monitorowanie działania procesora w czasie rzeczywistym oraz częstotliwość reakcji pamięci RAM.

Co wpływa na wydajność komputera ?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wydajność Twojego komputera. Czynniki dzielą się na dwie kategorie hardwarowe (sprzętowe) i softwarowe (programowe).

wszelkie programy aplikacje, które posiadamy w komputerze wpływają na wydajność natomiast, aby nie spowolnić sprzęt warto usunąć te aplikacje i programy, z których nie korzystamy czasami nawet usunąć, te z których korzystamy bardzo rzadko i w razie potrzeby na nowo ściągnąć lub znaleźć odpowiednik online.

Więc jak zadbać o najwyższą wydajność komputera? Oto parę opcji:

  • można zarządzać ustawieniami i oprogramowaniem tutaj nie potrzebny jest wkład finansowy, ale też nie poprawią znacząco wydajności. To bardzo banalny przykład ale może być skuteczny. Trzeba zastanowić się czy rozdzielczość i opcje graficzne są dla nas niezbędne, warto czasami zaktualizować sterowniki do najnowszej stabilnej wersji lub skorzystać z narzędzi optymalizacji i przyspieszenia systemu.
  • Chłodzenie , konserwacja – z czasem na wentylatorach gromadzi się kurz, pasta termoprzewodząca traci swoje właściwości, efektem tego komputer taci stabilność pracy, przez wysoką temperaturę i brak możliwości chłodzenia wymusza ograniczenie podzespołów aby się nie przegrzały. Należy wtedy wyczyścić komputer a jego wydajność wróci do normy. 
  • podkręcanie podzespołów – to wymaga doświadczenia i lepiej skontaktować się ze specjalistą. Ta opcja jest ingerencją z wykorzystaniem oprogramowania zarządzającego jego ustawieniami. Profesjonalna firma IT będzie wiedział jak to zrobić aby komputer był najbardziej efektywny.
  •  inwestycja w wydajniejsze komponenty to najbardziej kosztowna opcja, można dokupić lub wymienić konkretne części. Przed tą decyzją warto się zastanowić co jest bardziej opłacalne wymiana kilka podzespołów czy kupno całego komputera.
  • Aby zwiększyć szybkość najlepszą opcją będzie inwestycja w dysk SSD, ponieważ jest wymaganym komponentem w produktach biznesowych, jest on odporny mechanicznie na uszkodzenia i szybkie działania. Warto również rozszerzyć pamięć RAM zapewni do lepszą wielozadaniowość, da możliwość otwarcia więcej programów bez spowalniania komputera. 

Jeśli nie jesteśmy pewni warto udać się do profesjonalnej firmy informatycznej, która wyjaśni wszystko, zdiagnozuje komputer i będzie mogła podać jak najlepsze rozwiązanie. Wydajność to istotna sprawa dla każdego biznesu, wszystkie operacje są wykonane znacznie szybciej.

Oczywiście przed testowaniem wydajności komputera trzeba się zastanowić na czym nam zależy i co chcemy sprawdzić. Najczęstsze trzy aspekty sprawdzenia wydajności to:

  • Wydajność sprzętu przy zadaniach biurowych administracyjnych – obsługa pakietu biurowego, programy do tworzenia analizy danych.
  • Wydajność pracy na baterii – taki test pozwala określić jak bardzo i czy w ogóle spada wydajność pracy laptopa po odłączeniu go od prądu. Najpierw sprawdza się osiągi komputera przy normalnym trybie pracy później odłączamy od prądu i powtarzamy test. Następnie porównuje się wyniki i pozwala to dostrzec ewentualne rozbieżności w wynikach.
  • Test maksymalnego obciążenia procesora i innych podzespołów oraz szybkości nagrzewania się obudowy.