Co roku coraz bardziej istotnym faktem jest to, że technologia współgra ze światem biznesu. Komputery i oprogramowania dbają o jakość naszej pracy i przede wszystkim ją ułatwiają. W tym momencie każdy biznes, który wchodzi na rynek lub chce na nim zostać wie jak istotne jest nie tylko budynek i pracownicy, ale żeby osiągnąć szczyty rozwoju jest technologia. To nieodłączny fragment biznesu, który jest wszechstronny i można go implementować do każdego rodzaju biznesu czy to po prostu spotkanie, rezerwacje czy do większych danych, bardziej rozwiniętych i szczegółowych. Mimo, że technologia stała się nieodłącznym aspektem biznesu trzeba pamiętać, że nie jest ona nie zawodna. Trzeba dbać o efektywność sprzętu i oprogramowania, ale również o jego bezpieczeństwo. Właśnie po to jest potrzebna firma IT, która zajmie się Twoim audytem informatyczny. Oceni ona infrastrukturę IT w firmie i jakie są możliwości modernizacji.

Jak działa Audyt IT ?

Najpierw jest rozpoczęta analiza wydajności i działania systemów w czasie rzeczywistym. Trzeba zebrać wszystkie informacje dotyczące systemów Po każdy przeprowadzony audycie jest sporządzany raport, są w nim zawarte stan zabezpieczeń, rekomendacje na temat konkretnych rozwiązań i możliwych ulepszeń, które można wprowadzić aby zwiększyć poziom zabezpieczeń systemach IT firmy oraz jednocześnie zmniejszyć ryzyka związane z przetwarzaniem danych. W raporcie mogą być uwzględnione problemu, które mogą być podzielone na krytyczne i zwykłe. Audyt bezpieczeństwa ma za zadanie kompleksowo sprawdzić systemy informatyczne w zakresie stosowanych zabezpieczeń, procedur i polityk.

Podczas przeprowadzania audytu IT bierze się pod uwagę m.in.:

 • Procedury kontrolne 
 • Stan bezpieczeństwa 
 • Obowiązujące wymogi prawne i ustalone normy 

Audyt informatyczny – konieczność czy zbędny dodatek?

Mimo że taka usługa jest kosztowna nie można zaprzeczyć temu że jest to wysoce opłacalne. Zatrudniając specjalistów aby przyprowadzili taki audyt będziesz mieć wszystko opracowane jak pracują systemu co należy zmienić, zaktualizować i zabezpieczyć. Trzeba przyznać że taka usługa znacznie korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa co innego jeśli unikamy takiego działania. Może to spowodować bardzo bolesny dla przedsiębiorcy rozwój sytuacji. Jeśli systemy nie zostaną sprawdzone jest ryzyko że system będzie się zawieszał zmieniał dane lub co gorsza usunie nam wszystko. Takich konsekwencji zaniedbania lepiej unikać szerokim łukiem, mogą one spowodować starty dla firmy i różne komplikacje z jej zarządzaniem. 

Warto przeprowadzać audyt infrastruktury informatycznej również wtedy gdy chcemy sprawdzić czy jest ono wydajne i czy można wdrożyć nowe działania aby zoptymalizować koszty utrzymanie infrastruktury.

Audyt IT firmy daje wiele zalet miedzy innymi:

 • Bezpieczeństwa – pozwala na wykrycie miejsc które mają słabe zabezpieczenie lub w ogóle nie są chronione i gdzie można to naprawić.
 • Optymalizacja kosztów – wykrycie miejsc które są najbardziej kosztowne i odpowiednie rozwiązania które pomogą zredukować koszt utrzymanie infrastruktury 
 • Rozwój- pozwala dopasować infrastrukturę do potrzeb firmy, sprawdza które elementy warto zoptymalizować oraz zabezpieczyć. W takich warunkach firma może spokojnie rozwijać się bez nie potrzebnych komplikacji.

Audyt informatyczny można podzielić na działy ogólne czyli:

 • Audyt sprzętu i infrastruktury – ma za zadanie analizę stanu sprzętu komputerowego oraz sprzętu sieciowego pod różnymi kontami np. bezpieczeństwa, awaryjności, zgodności z polityką bezpieczeństwa, użyteczności i wydajności.
 • Audyt bezpieczeństwa lub systemów – analizuje stan obecny i zgodność z przyjętą polityką lub strategii bezpieczeństwa np. dostępy zdalne, polityka operacji roboczych, bezpieczeństwo przechowywania i przetwarzania danych, dostęp do s zasobów www. Określa ich łatwość nieuprawnionego pozyskania i zainfekowania serwerów
 • Audyt IT Due Diligence analizują infrastrukturę, organizację działu IT, finansowanie projektów to tylko część możliwości tego audytu. Dzięki temu można również ile systemy będą kosztowały przy rozwoju przedsiębiorstwa
 • Audyt aplikacji lub systemów polega na audycie aplikacji pod kątem architektury, wydajności, salowości, jakości kodu, bezpieczeństwa, ocenie długi technologicznego, użyteczności, modyfikowalności 
 • Audyt Big Data ( jakości danych ) określa stan obecnego oddanych przechowywanych w różnych systemach.
 • Audyt procesów biznesowych – optymalizacja lub efektywność kosztowej. Audyt może rekomendować wdrożenia systemów∑, skryptów czy robotów w miejsca gdzie można zwiększyć efektywność lub tam gdzie jest narażone na ludzkie błędy.
 • Audyt umów z dostawcami lub współpracownikami – pozwala na przypilnowanie wszelkich umów i ogranicza ryzyka związane z trzymaniem umów w komputerze.

Jak widać audyt informatyczny ma szeroki zakres usług, które usprawniają pracę systemów a za tym idzie firma może stale bez przeszkód się rozwijać. Pozwala uniknąć zbędnych kosztów oraz zaoszczędzi czas i przygotować się na ewentualne naprawy które mogą się pojawić w przyszłości.