Bezpieczeństwo sieci jest bardzo istotne nie tylko regularny audyt cyberbezpieczeństwa, ale też właściwe zabezpieczenie sieci w codziennej pracy. Dbanie o bezpieczeństwo jest zupełnie inne w wirtualnym świecie. Zagrożenia dla systemów informatycznych są jak koń trojański, każdy je widzie, ale nie zawsze potrafimy je zidentyfikować. W tym czasie kiedy nie wiadomo czy istnieje zagrożenie cyberprzestępca może wykraść Twoje dane, wysłać fałszywe maile, zniszczyć reputację firmy nie wychodząc z domu, tylko klikając w klawiaturę. Trzeba pamiętać, że technologia jest przydatna, w tych czasach jest ona jednym z filarów dobrze rozwijającej się firmy, ale jest też podatna na ataki.

Gdy ktoś atakuje systemy nie będą wyły syreny, żeby nas ostrzec ani nie pojawi się policja aby wystraszyć intruza, dlatego tak bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie audyty bezpieczeństwa IT, który pozwala nam upewni się, czy dane i sieć są zabezpieczone przed ewentualnym atakiem. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest szkolenie pracowników i stworzenie polityki dostępu do informacji oraz nadawania haseł.

Na czym polega audyt informatyczny ?

informatyczny polega na przeglądzie i ocenie systemów informatycznych w firmie oraz powiązanych z nimi niezautomatyzowanych procesów. Najpierw jest ważne zebranie informacji i zaplanowanie konkretnych działań audytu robiąc to trzeba wziąć pod uwagę np. znajomość biznesu i przemysłu, wyniki audyty z poprzednich lat, regulacje prawne. Kolejnym krokiem jest badanie i ocena systemów informatycznych, testowanie i ocena systemów, raportowanie.Audyt bezpieczeństwa może uwzględnić kontrolowane ataki na infrastrukturę sieciową oraz sprawdzenie reakcji pracowników w sytuacjach zagrażających cyberbezpieczeństwu aby wykrycie luk w zabezpieczenia.

Zalety audytu informatycznego

  • Umożliwia nadzór i zabezpieczenie danych osobowych oraz informacji o firmie, klientach, kontrahentach.
  • Zapobiegnie problemom i awariom sprzętu lub oprogramowania wiec optymalizacja kosztów pod względem napraw. 
  • Pomoże w analizie ryzyka i opracowania plany na wypadek kryzysowych sytuacji.
  • Wymiana i modyfikacja urządzeń lub oprogramowani może polepszyć efektywność pracy.